۷ ویژگی اهداف اسمارت

برای اینکه در زندگی موفق شویم باید اهداف اسمارت داشته باشیم. وقتی از زندگی صحبت می کنیم منطورمان تمامی مراحلی است که شما با آن درگیر هستید و یا درگیر آن  می شوید.

از رویداد های شخصی تا  دوران مدرسه و درس خواندن،  قبولی در دانشگاه، پیدا کردن شغل مناسب، رسیدن به آرزوها و ….. همه و همه به یک موتور محرک به نام اهداف اسمارت(البته که با توجه به این موضوع که اکثر مردم  این محرک را همان هدف می نامند.) احتیاج دارند. اما اینکه چطور هدف گذاری کنیم و به نتیجه برسیم و یا اینکه چطور اهداف اسمارت بسازیم سوالی است که بیشتر شما عزیزان از ما پرسیدید و ما در ۷رسانه سعی کردیم تا با معرفی ۷ ویژگی به شما کمک کنیم تا اهداف معمولی خود را به اهداف اسمارت تبدیل کنید.

دوستانی که با واژه اسمارت آشنا نیستند باید بگوییم اسمارت از همان واژه انگلیسی smart به معای هوشمندانه گرفته شده است. البته که در اکثر مقالات ویژگی های اهداف اسمارت را با بهره گیری از واژه لاتین آن در ۵ مرحله خلاصه کردند.

 

اهداف اسمارت

 

اما ما در این مقاله سعی کردیم کمی کامل برای شما توضیح دهیم و ویژگی ها را تبدیل به مراحلی کنیم که شما با انجام آنها بتوانید اهدافی هوشمند برای خود بسازید.

۱)اهداف اسمارت را بنویسید تا اتفاق بیافتد

تنها سه  درصد مردم دنیا دارای هدف هستند که فقط یک  درصد آنها اهداف خود را مکتوب می کنند. قانون اول رسیدن به اهداف ، نوشتن آنهاست . کاری که شاید کمتر به دنبال آن بودید،سعی کنید یک دفتر تهیه کنید و تمام اهدافتان را بنویسید و نکاتی که در ادامه مقاله مطرح می کنیم را در آنها اجرا کنید.چند هدف برای خودتان پیدا کردید و نوشتید!؟ این تعداد را یادداشت نمایید.قرار است با اجرای هر مرحله به یک گام به اهداف اسمارت نزدیک تر شوید.

۲)دِدلاین اهدافتان را مشخص کنید

برای رسیدن به اهداف باید زمان تعریف کنید یعنی به خودتان یک فرصت مشخص دهید تا به  هدف مورد نظر برسید.زمان یکی از اصلی ترین ویژگی های  اهداف اسمارت می باشد و مهم است میزانی که برای آن در نظر می گیرید با در نظر گرفتن شرایط و وزن هدف انتخابی باشد . باید بگوییم هدفی که زمان نداشته باشد  شما را بی انگیزه می کند و حتی اگر به آن هم برسید ممکن است لذت کافی را برای شما نداشته باشد.پس باید دقت داشته باشید که مهلت رسیدن به اهدافتان تمام نشود.در دفترچه خود، در مقابل هر هدف زمان رسیدن به آن را مشخص کنید.

 

اهداف اسمارت

۳)پلکانی برای هدف هایتان بسازید

برای رسیدن به اهداف اسمارت باید بتوانید میزان نزدیک شدن به آن را اندازه گیری کنید. لازم است بتوانید اهداف خود را بخش های کوچک تقسیم کنید. برای اینکه بتوانید یک راه پله ایده آل داشته باشید باید بتوانید یک برنامه ریزی منظم متشکل از اهداف اسمارت کوچک و زنجیروار داشته باشید. در دفترچه خود در زیر اهداف اسمارت ، ریز هدف های مرتبط را بنویسید و ترتیب آنها را مشخص کنید.به یاد داشته باشید هیچ آسانسوری برای رسیدن به موفقیت (همان اهداف اسمارت شما ) وجود ندارد.

۴)از رویا تا هدف

هدفی که از دنیای واقعیت ها دور باشد، دیگر هدف نیست و تبدیل به رویا می شود و رویاها به دلیل دست نیافتنی بودنشان شما را مایوس می کنند. یکبار دیگر اهداف خود را مرور کنید اگر در بین آنها رویا هایی نیز وجود دارد آنها را حذف کنید. و مجدد اهدافتان را پشت هم بنویسید.اهداف اسمارت شما خیلی زود آماده خواهند شد پس کمی حوصله بخرج دهید و ادامه مقاله را مطالعه فرمایید.

۵)سنگ بزرگ علامت نزدن است

این ضرب المثل قدیمی پرکاربرد به این قضیه اشاره دارد که اگر اهداف شما بزرگ تر و یا سنگین تر از توان و ظرفیت  شما باشد ممکن است باعث شود اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و عملا برای رسیدن به آنها تلاش نکنید و یا حتی باعث می شود شما از سایر هدف هایتان نیز دست بکشید.پس لطفا دوباره سراغ دفترچه خود بروید و اگر هدفی تعیین کردید که از توان شما فراتر است و به نوعی غیر منطقی جلوه می کند آن را حذف کنید.

برای اینکه تشخیص دهید که کدام هدف از توان شما بیشتر است باید اول خودتان را بشناسید .برای شناختن خود راه های مختلفی از جمله  انجام تست های روانشناسی مختلف،  صحبت با مشاوری مطمئن و …. وجود دارد. گاهی بزرگ ترین ترس و مانع برای ساختن اهداف اسمارت ، خودشناسی می باشد.اما باید بگوییم این ترس اشتباه است زیرا شما با خودشناسی ضعف ها و قوت های خود را در کنار هم درک می کنید و قرار نیست اعتماد به نفس خود را از دست بدهید بلکه واقعیت هایی در مورد توان و تحمل خود بدست می آورید که شما را از آنچه که هستید توانمند تر می سازد.

 

اهداف اسمارت

۶)هدفی در دسترس تعیین کنید

در زمان انتخاب هدف به این نکته توجه کنید که هدف باید با سبک زندگی و محدودیت های اجتماعی شما همخوانی داشته باشد. شرایط اجتماعی ، موقعیت خانوادگی و …. باید در راستای هدف شما باشد تا دسترسی هدف شما را آسان تر کند. در لیست هدف هایتان دسترسی ها را چک کنید و اگر هدفی دارید که دسترسی آن با توجه به شرایط شما ممکن نیست آن را حذف کنید.

۷)اهداف اسمارت را پی دی اف نکنید!

اهداف اسمارت شما باید قابل ویرایش باشد تا در زمانی که احساس کردید که هدف بزرگ یا کوچک است بتوانید آن را تغییر دهید .اگر یک هدف غیرقابل ویرایش داشتید باشید به مرور زمان با تغییر برخی شرایط ،با مشکلاتی متفاوت روبرو خواهید شد که ممکن است شما به هدفتان نرسید . نکته مهم این است که نباید از ویرایش کردن اهدفتان بترسید و با نگاهی مثبت این کار را انجام دهید.

دفترچه اهدافتان را چند وقت یک بار بررسی کنید و اهدافی که نیاز به تغییر دارند را اصلاح کنید.

 

اهداف اسمارت

اگر مرحله به مرحله با این مقاله همراهی کردید و دفترچه خود را کامل  نمودید باید به شما تبریک بگوییم زیرا امروز اهداف شما به اهداف اسمارت تبدیل شده و فقط کافی است با انگیزه و پشتکار برای رسیدن به آنها تلاش کنید.امیدواریم همه شما به اهداف اسمارتتان برسید و موفقیت را تجربه کنید.

امیدواریم محتوای این صفحه برای شما مفید بوده باشد. برای دریافت مشاوره تخصصی و راهنمایی با کارشناسان ۷رسانه در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *